Fethiye Saklıkent Kanyonunu Nasıl Gidilir? Saklıkent, Antalya-Muğla yolu üzerinde bulunan ve koruma altında olan bir doğal güzelliktir. Her yıl binlerce gezgin tarafından ziyaret edilmekte olup yüksek bir kanyon olup güneşten korunan bir yapısı vardır. Yazın sıcağında serinlemek için birebirdir. Serin sularda fazla kalırsanız üşüyebilirsiniz. Yol üzerinde bir çok gözlemeci ve bazlamacı görebilirsiniz. Yöreye uygun olarak kendi tarlalarından çıkan mahsullerle kendi hayvanlarından aldıkları sütten yapılan peynir ile güzel gözlemeleri bulunmaktadır.

 

saklıkent kanyonu uzunluğu 18 km

Saklıkent Jeolojik Yapısı Ve Tarihi

Kanyon deprem ve sismik hareketler ile oluşmuş olup 1200 yılda oluştuğu varsayılıyor. Coşkun bir gürültüyle akan Esen Çayı yer yer yüksek debilere ulaşabiliyor. Elektronik eşya getirecekseniz sudan korunma aparatları ile giriş yaparsanız daha güvenli olur. Yer yer artan su hızında dengenizi kaybedip düşebilmeniz olasıdır. Saklıkent kanyonun uzunluğu tamamı onsekiz kilometre olup yüksekliği yüzelli ile altıyüzelli metre arasında değişkenlik göstermektedir. Kanyon boyunca genişlik sürekli azalıp artmaktadır. Saklıkent Kanyonunun içerisinde restaurant ve sedirlerden oluşan yöresel oturma alanları bulunan çay bahçesi de bulunmaktadır. İsterseniz bu sedirlere uzanıp Eşen Çayı’nın coşkun sesleri eşliğinde çayınızı yudumlayabilirsiniz.

 

saklıkent rafting ve çamur banyosu

Saklıkent Rafting Aktivitesi

Dönemsel olarak rafting yapılabilen Eşen Çayında ailece güzel bir aktivite için kaçınılmaz bir fırsattır. Büyük bir gürültüyle akan Eşen Çayının üzerinde adrenalin dolu yolculuk değişik bir deneyim olacaktır. Saklıkenti ziyaret ettiyseniz görmeniz gereken ve insanlar tarafından çok bilinmeyen bir arkeolojik alan olan Tlos Antik Kentine de kesinlikle uğramalısınız. Saklıkente giderken içinden geçtiğiniz Kayadibi Köyünden 30dk bir geçen dolmuşlar ile Tlos Antik Kentine ulaşabilirsiniz.

 

tlos antik kentine ulaşım - nasıl gidilir

Saklıkent’ten Tlos Antik Kentine Ulaşım

 

Saklıkent aynı zamanda Tlos Antik Kenti 10km uzaklıkta olup Kayadibi köyünden geçen minibüsler ile 15dakika yolculuk yaparak antik kenti de ziyaret edebilirsiniz.

saklıkent kanyonu soğuk su

Saklıkent’e Giriş ve Konaklama Ücretleri

Saklıkent’e giriş ücretleri 2022 yılı için Tam 15 Lira ve Öğrenci 8 Lira olarak belirlenmiştir. Lastik çizmelerin fiyatı da satın alırsanız 15 TL kiralarsanız 5 TL gibi bir fiyatlandırması vardır. Saklıkent Orman Bakanlığı tarafıdan korunan ve 1.derece sit alanı olduğundan konaklama gibi bir imkanınız olmayacaktır. Saklıkent’e giderken yol üzerinde bulunan Bungalov tarzı evler veya Kayadibi Köyünde bulunan kiralık köy evlerinde konaklama sağlayabilirsiniz.

Saklıkent turu için tıklayınız.