Yaz ayları yaklaşırken tatile çıkmak için ön hazırlıklar yapılmaya başlandı. Güneşlenmek, denize girmek, seyahat etmek gibi aktiviteler için sabırsızlandığınızın farkındayız. Sizlere tatile çıkarken  unutmamanız gereken şeyler hakkında bu makale yararlı olacaktır.

 

tatile giderken evcil hayvanlarınızı yanlız bırakmayın

EVCİL HAYVANLARINIZI UNUTMAYIN!

Tatile dönemi yaklaşırken insanlar otel rezervasyonu, bavul hazırlıkları, uçak biletleri derken evcil hayvanlarımızı evden çıkarken unutuyoruz. Tatil hazırlıkları yapmaya başladığınız anda evcil hayvanınızı da nereye bırakabileceğinizi düşünmelisiniz. Evcil hayvanınız sürekli göz önünde bulunan kedi, köpek gibi canlılar olursa unutmanız mümkün değil ama balık, kaplumbağa, kuş gibi canlılar zaman zaman unutulmaktadır. Bu canlıları tanıdığınız birine teslim edebilirsiniz. Pet shop gibi yerlerde tatil boyunca bu canlıları ücret dahilinde kabul edebiliyor. Ayrıca çiçeklerinizin toprağına su dolu pet şişe sokmayı unutmayın.

 

tatile giderken vanaları ve şartelleri kapatınız

TATİLE ÇIKARKEN EVDEKİ TÜM VANALARI KAPATIN

Yapılan araştırmalara göre tatildeyken basit bir kaçağa müdahale edilmediğinden kaza yaşanabilmektedir. Evinizdeki elektrik şartelerini, ana su vanalarını, doğal gaz hattınızın vanasını kapattığınıza emin olun. Çıkmadan önce kesinlikle kapalı olup olmadığını kontrol edin. Tatile çıkarken buzdolabındaki yiyecekleri tüketirseniz buzdolabının çalışmaması önemli olmayacaktır. Buzdolabınızda çok fazla gıda varsa elektrik hattınızın sadece mutfak bölümünü aktif bırakabilirsiniz. Bunu yaptığınızda mutfaktaki diğer elektrikle çalışan aletlerin prizle bağlantısını kesmeniz önerilir.

 

tatile giderken evinizi güvene alınız

HIRSIZ GİRME İHTİMALİNE KARŞI DİKKATLİ OLUN

Hırsızlık olaylarının çoğaldığı aylar genelde yaz aylarına denk gelmektedir. Bunun sebebi hırsızların yaz aylarında evi kontrol ederek evde biri olup olmadığını belirlemeleridir. Hırsızların yaptığı bu keşif ile ev halkının tatile çıktığını anlarlar. Evinizde bulunan değerli eşyalarınızı bir tanıdığınıza emanet edebilirsiniz. Evin içerisinde kasa bile olsa hırsızların kasayı açması için yeterli süre bulunacaktır. Bu yüzden evinizde bulunan kasaları tatile çıkarken kullanmayın. Değerli eşyalarınızı bir tanıdığınıza emanet edemiyorsanız akla gelmeyecek yerlere saklayabilirsiniz. Buzdolabınızın buzluğu veya bunun gibi yerler olabilir. Ayrıca evinizde bir radyo açık bırakın ve kapıya yakın bir yere koyun. Hırsızların evde biri olduğunu düşündürecektir. Ayrıca profesyonellerden yardım almak için bağlantıya tıklayınız.

 

tatile giderken sigorta yapınız

TATİLE ÇIKARKEN TATİL SİGORTASI YAPTIRIN

Tatilinizi çok önceden planlamış ve izinlerinizi buna göre ayarlamış olabilirsiniz. Hotel rezervasyonunu yaptırdınız ve ücretini ödediniz. Tatil günü veya tatil gününe yakın olumsuz bir olay olabilir veya işiniz çıkabilir. Bu gibi durumlarda yaptıracağınız tatil sigortası ile rezervasyonunuzu son güne kadar iptal etme hakkına sahip olursunuz. Genel olarak tatil sigortaları rezervasyonunuza ek 100 TL gibi bir rakam olmaktadır. Tatil sigortası yaptırmadığınız durumlarda her hangi bir aksaklık çıkarsa ödediğiniz binlerce lira boşa gitmiş olur.

 

tatile gitmeden önce biletlerinizi kontrol ediniz

YOLCULUK BİLETLERİNİZİ İKİ KEZ KONTROL EDİN

Tatil rezervasyonunuzu tamamladıysanız ve yolculuk biletleri kaldıysa, bilet seçim ekranında tarihi iki kez kontrol edin. Bazen önceden aklınızda kalan bir tarihi seçersiniz ve fark etmeden bileti satın alırsınız. Bu durum tüm tatil planının iptal olması demektir. Kendi aracınızla gidecekseniz bu maddeyi okumanıza gerek yok. Uçak veya otobüs bileti alacaksanız tatil rezervasyonunuzda yazan check-in tarihine göre biletlerinizi satın alın. Ayrıca erken rezervasyon tatil planı yapmak fiyat olarak yüzde 40’a varan avantaj sağlar. Aynı zamanda uçak ve otobüs biletleri de erkenden alındığında indirimli olarak satın alınabilir.

 

tatile giderken gereksiz eşyaları almakran kaçınınız

TATİLE ÇIKARKEN FAZLA EŞYA ALARAK BAVULUNUZU AĞIRLAŞTIRMAYIN

Tatil için otele yerleştiğiniz zaman eşyalarınızı boşaltırken bir sürü fazlalık olduğunu görürsünüz. Bir haftalık tatil için bavullar dolusu eşyayı yük edinmeyin. Zaten gün boyunca deniz, geziler, turlar derken üzerinizi değiştirmeye vakit bulamayacaksınız. Ayrıca uçak yolculuklarında bavul ağırlık limiti olduğundan dolayı ek olarak bagaj ücreti alınıyor. Ek bagaj ücretleri yüksek ücretlerdir. Giysi seçerken bu koşula dikkat ederseniz avantajınıza olacaktır.

 

tatile çıkarken otel odanızı kontrol ediniz

OTEL ODASININ REZERVASYON YAPTIĞINIZIN AYNISI OLDUĞUNA DİKKAT EDİN

Turizm acentalarından seçtiğiniz oda otele geldiğinizde size verilen ile aynı olmayabilir. Bazı zaman otel yönetiminden bazı zaman ise turizm acentalarından kaynaklanmaktadır. Seçtiğiniz ve satın aldığınız oda, otele geldiğinizde size verilen oda ile eşleşmiyorsa hakkınız arayın. İlk olarak otel görevlilerine bu durumu bildirin. Otel yönetimi her hangi bir değişiklik yapmıyorsa turizm acentası temsilcisi ile iletişime geçin. Sorun büyük ihtimalle bu şekilde çözülecektir. Yine çözülmüyorsa otele giriş yapmayın ve tüketici hakem heyetine şikayet oluşturun.

 

 

Myfriendoo farklı ile hayalinizdeki tatil fırsatlarını görmek için tıklayınız.